Print Friendly, PDF & Email
Giriraj Singh

Giriraj Singh

Cabinet Minister of Animal Husbandry, Dairying and Fisheries, BJP, Barahiya, Lakhisarai, Bihar, India.

 

Giriraj Singh is an Indian politician and the Minister of Animal Husbandry, Dairying and Fisheries in the 23rd Ministry of the Republic of India. He is a Member of Parliament from the Begusarai Parliamentary Constituency in the 17th Lok Sabha.

He was born on 8th September 1952 in Barahiya town in Lakhisarai district of Bihar to Ramavtar Singh and Tara Devi. He graduated from Magadh University in 1971. He is married to Uma Sinha and has a daughter.

Giriraj Singh has done his schooling at the Government-run school of Barahiya and went on to graduate from Magadh University, Bihar in 1971. He belongs to the Bhumihar community. He gets married to Uma Sinha. The couple has one daughter.

Political Career:

Singh served in the government of Bihar as a co-operative minister from 2005 to 2010 and as an Animal Husbandry minister from 2010 to 2013. He has been a staunch supporter of Narendra Modi from the beginning.

He publicly supported Modi for Prime Minister for a long time. He was among the eleven BJP ministers who were dismissed by Nitish Kumar as a result of breaking the JDU-BJP alliance. He is a member of Bihar State Bharatiya Janata Party’s 16-member state election committee and presently a State Minister (independent charge) of the “Ministry of Micro Small and Medium Enterprises “, MP from Nawada Constituency (2014 Indian General Election).

In May 2019, he became the Cabinet minister of the newly formed Ministry of Animal Husbandry, Dairying and Fisheries after defeating CPI candidate Kanhaiya Kumar in the 2019 Indian general election

Positions held:

  • 2002 – May 2014: Member, State Legislative Council
  • 2005 – 2010: He served in the Cabinet of Bihar as Co-Operative Minister.
  • 2010 – 2013: Minister, Animal Husbandry and Fisheries Resource Development
  • In Sept 2014, He appointed as a Member of the Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament
  • May 2014: Elected to 16th Lok Sabha from Nawada. He defeated Raj Ballabh Prasad of RJD by 250091 votes.
  • 1 Sep 2014 – 9 November 2014: Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament.
  • Sep 2014 – 9 November 2014: Member, Standing Committee on Labour
  • 9 November 2014: Union Minister of State, Ministry of Micro, Small and Medium Enterprises
  • 4 September 2017: Union Minister of State (Independent Charge) Ministry of Micro, Small and Medium Enterprise
  • 30 May 2019: Cabinet Minister of Ministry of Animal Husbandry, Dairying and Fisheries.

27, Lodhi Estate,New Delhi -110 003Tel : (011) 24626783, 09013869997 (M)

Mobile: 9431018799
Email: [email protected]

}
8 September 1952

Born in Barahiya

Lakhisarai district of Bihar

}

Completed Schooling

 from the Government-run school of Barahiya

}
1971

Completed Graduation Arts

 from Magadh University, Bihar

}
2002-2014

MLC

of Bihar

}
2005-2010

Co-Operative Minister

Cabinet of Bihar 

}
2010-2013

Minister

of Animal Husbandry and Fisheries Resource Development

}
2014

Member

of Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament

}
2014-2017

Minister of State

for Micro, Small and Medium Enterprises

}
2014-2019

Member of Parliament, Lok Sabha

}
2017-2019

Minister of State

(Independent Charge), Micro, Small, and Medium Enterprises.

}
2019

Member of Parliament, Lok Sabha

}
2019

Minister of Animal Husbandry

Dairying and Fisheries